چرا قیمت لحظه ای خودرو در آبان ماه کاهش پیدا کرد

قیمت لحظه ای خودرو

افزایش ناگهانی قیمت‌ها و نبود نظارت بر روی این روند به قدری برای مردم عادی شده است که هرچند فشار زیادی را متحمل می‌شوند، اما کمتر کسی به دنبال علت و چرایی آن می‌رود. با این حال مثل اینکه روند برعکس شده و این کاهش قیمت است که تعجب مردم و کارشناسان را به دنبال دارد. کاهش قیمت لحظه ای خودرو در آبان ماه 99 نیز از این قاعده مستثنا نبوده و بسیاری از مردم و کارشناسان را در شوک فرو برد.

به همین دلیل هر چند این کاهش قیمت دوام چندانی نداشته و قیمت لحظه ای خودرو به سرعت قوای خود را برای حرکت رو به جلو به دست آورد، اما کارشناسان هنوز هم به دنبال یافتن دلیل برای افت ناگهانی هستند. کاهش قیمتی ده تا سی میلیون تومانی که با توجه به افزایش 40 درصدی قیمت خودرو در آغاز پاییز، کمی عجیب و شاید مشکوک به نظر برسد.

عده‌ای از کارشناسان علت این موضوع را نیز ترامپ می‌دانند. این افراد معتقدند که تا امروز این ترامپ بوده که فرمان گرانی خودرو در ایران را در دست داشته است. اما حالا که ترامپ مشغول جنگیدن برای حفظ موقعیت خود است، حرکت خودرو در شیب گرانی متوقف شده و حتی تا حدی به سمت پایین بوده است. بنابراین به عقیده این کارشناسان اگر نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا علیه ترامپ باشد، آبان 99 شروع اتفاقات خوب برای خریداران واقعی خودرو خواهد بود. اما بازگشت روند افزایشی به دیگر بازارها مانند طلا و ارز باعث شده که این امید نیز به ورطه ناامیدی کشیده شود. به عبارت بهتر شاید بتوان این عقب‌گرد نه چندان در خور توجه قیمت لحظه ای خودرو را تنها یک نرمش ساده برای پرش‌های بزرگ‌تر دانست.

در این مقاله از همراه مکانیک قصد داریم به سراغ کارشناسانی برویم که معتقدند علت کاهش قیمت خودرو اهمیتی ندارد. بلکه موضوع مهم اینجا است که باید بتوانیم از این موضوع به نفع خریداران استفاده رده و قیمت واقعی خودروها را به آن‌ها برگردانیم. در واقع این کارشناسان قصد دارند تا از این شرایط برای شکستن یک سنت دیرینه استفاده کرده و آبان 99 را نقطه پایانی برای سیاست‌های غلط دولت برای مقابله با افزایش قیمت خودرو اعلام کنند.

نرخ‌گذاری دستوری، عامل اصلی سودرسانی به دلالان در بازار خودرو

از زمانی که خودرو استارت گرانی را زد و سوار بر این موج از دسترس خریداران دور شد، دولت جلسات متعددی را برای متوقف کردن این روند تشکیل داده و تصمیمات مختلفی را اتخاذ کرد. تصمیماتی که هرچند با هدف توقف دائمی رشد قیمت خودرو گرفته شدند، اما به نظر می‌رسد که تنها مدت کوتاهی بر روی این بازار تاثیرگذار بوده‌اند. واضح است که افرادی که در این مدت توانسته‌اند سود زیادی از این آشفته بازار را نصیب خود کنند، به این سادگی میدان را واگذار نکرده و زیر بار کاهش سود خود نخواهند رفت.

یکی از دلایل اصلی که باعث شده دلالان بازار خودرو را به عنوان یک مکان مناسب برای رسیدن به سود بیشتر انتخاب کنند، تفاوت قیمتی است که میان قیمت تمام شده کارخانه و قیمت لحظه ای خودرو در بازار وجود دارد. هرچند که همواره خودروسازان به عنوان یکی از متهمان ردیف اول در افزایش قیمت خودرو معرفی می‌شوند، اما باید گفت که این صنعت نیز مانند سایر صنایع تولیدی در ایران برای دسترسی به مواد اولیه خود با مشکلات جدی مواجه است. به ویژه که کشورهای اروپایی نیز قراردادهای خود را با این تولیدکنندگان لغو کرده و بازار ایران را رها کرده‌اند. اما از دید بسیاری از افراد جبران این خسارت از جیب مردم کار شایسته‌ای نیست.

باید گفت که قیمت لحظه ای خودرو در کارخانه با آن چیزی که در بازار فروخته می‌شود، تفاوت زیادی دارد. درواقع قیمت واقعی خودرو همان چیزی است که خودروسازان در قرعه‌کشی‌های خود اعلام می‌کنند. اما این واسطه‌ها هستند که قیمت خودرو را در بازار تا حد زیادی افزایش می‌دهند. به همین دلیل خودروسازان تمایلی به تولید خودرو نداشته و در نتیجه تعادلی میان عرضه و تقاضا در این بازار وجود ندارد.

حال که قیمت خودرو کمی کاهش پیدا کرده و تا حدی در پیمودن این شیب تند به نفس نفس افتاده است، بسیاری از کارشناسان معتقدند که بهترین زمان برای کم کردن فاصله میان قیمت لحظه ای خودرو در کارخانه و بازار همین زمان است. در زمان گرانی خودرو، متوقف کردن این موضوع می‌توانست ضرر زیادی را به تولیدکننده و مصرف‌کننده وارد کند. اما در زمانی که قیمت خودرو در بازار در حال کاهش است، می‌توان این فاصله را کم کرد. به این ترتیب سود اصلی از فروش خودرو به دست خودروسازان خواهد رسید و با تزریق در صنعت خودرو، جان تازه‌ای به آن خواهد بخشید.

ادامه مطلب را در سایت گیم فا در متن دلایل کاهش قیمت لحظه ای خودرو در آبان 99 بخوانید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

زندگی آرزویی است که در زمان حال ، به داشتن آن فکر می کنیم. آرزوها را بزرگتر کنیم تا داشته هایمان بیشتر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین مقالات

راهنمای خرید

آموزش و ترفند

بهترین اپلیکیشن ها

لینک های مفید

برای دانلود دوره کامل هک حرفه ای موبایل ، کلیک کنید