نکته های کلیدی

  • Protect Battery قابلیتی در گوشی های هوشمند سامسونگ است که حداکثر شارژ باتری را به 85 درصد محدود می کند تا طول عمر آن افزایش یابد.
  • با کاهش سایش شارژ و محافظت در برابر دما و ولتاژ بالا، Protect Battery به به حداکثر رساندن عملکرد باتری کمک می کند.
  • اینکه آیا از Protect Battery استفاده کنید یا نه بستگی به این دارد که طول عمر باتری بیشتر را در اولویت قرار دهید یا ظرفیت باتری را به حداکثر برسانید.
همه گوشی‌های هوشمند دارای باتری لیتیوم یونی با طول عمر مشخص هستند که بر اساس تعداد چرخه‌های شارژ/دشارژ کاملی که می‌تواند قبل از شروع به تحلیل رفتن طی کند، اندازه‌گیری می‌شود. عمر متوسط ​​یک باتری لیتیوم یونی معمولی حدود 300 تا 500 چرخه شارژ یا حدود دو تا سه سال است.

اگر می خواهید گوشی خود را برای مدتی نگه دارید، ویژگی Protect Battery سامسونگ می تواند به افزایش عمر باتری کمک کند. در زیر، بیشتر در مورد اینکه Protect Battery چیست، نحوه استفاده از آن و اینکه آیا باید آن را روشن بگذارید صحبت می کنیم.

بیشتر بخوانید: تکنولوژی شارژ سریع 210 واتی و تاثیر آن بر روی باتری

Protect Battery چیست؟

Protect Battery یک سیستم مدیریت باتری (BMS) است که در گوشی‌های هوشمند سامسونگ با One UI 4.0 (Android 12) یا بالاتر موجود است. با محدود کردن حداکثر شارژ باتری به 85٪ برای افزایش طول عمر باتری کار می کند.

ممکن است تعجب کنید که چگونه محدود کردن ظرفیت باتری به افزایش طول عمر آن کمک می کند، اما علم پشت ویژگی Protect Battery در واقع کاملاً صحیح است.

برای شروع، باید توضیح دهیم که چرخه شارژ کامل چیست. این شارژ و دشارژ کامل باتری است، یعنی شارژ کامل تا 100 درصد و سپس تخلیه کامل تا 0 درصد. هنگامی که باتری شما یک چرخه شارژ را طی می کند، تمام می شود و دیگر قابل بازگشت نیست. این به دلیل نقص طراحی شوم در فناوری باتری نیست. همه باتری های قابل شارژ اینگونه کار می کنند.

بنابراین، محافظت از باتری چگونه کمک می کند؟ اگرچه درست است که نمی‌توانید چرخه‌های شارژ را کنترل کنید و تا زمانی که از گوشی خود استفاده می‌کنید و آن را شارژ می‌کنید، یک چرخه کامل سپری می‌شود، اما سطح مشخصی وجود دارد که شارژ کردن باتری در آن کارآمدتر و ایمن‌تر است.

با محدود کردن شارژ به 85٪، Protect Battery سایش شارژ را کاهش می دهد و عملکرد را به حداکثر می رساند. به عبارت دیگر، به محض رسیدن به مرحله ای که احتمال خراب شدن باتری شما وجود دارد، فرآیند شارژ را متوقف می کند. همچنین به محافظت از باتری در برابر دمای بالا و ولتاژ بالا در برابر شارژ کامل کمک می کند، دو عیب اصلی باتری های Li-ion.

نحوه استفاده از باتری محافظ

دو راه اصلی برای استفاده از Protect Battery در گوشی هوشمند سامسونگ شما وجود دارد. اولین روش ساده ترین روش است.

  1. با پایین کشیدن نوار وضعیت، دکمه Protect Battery را پیدا کنید .
  2. دوباره انگشت خود را به پایین بکشید تا پانل Quick Settings ظاهر شود .
  3. Protect battery باید یکی از نمادهای نمایش داده شده در یکی از بخش های پنل باشد.
  4. اگر وجود ندارد، می‌توانید با ضربه زدن روی نماد سه نقطه، انتخاب Edit buttons و انتخاب  Protect battery از لیست گزینه‌ها، آن را اضافه کنید.

همچنین، می‌توانید آن را از برنامه تنظیمات روشن کنید:

  1. برنامه تنظیمات را باز کنید و Battery and device care را انتخاب کنید .
  2. روی Battery ضربه بزنید و به More battery settings در پایین بروید.
  3. سوئیچ کنار Protect batter را روشن کنید .

اگر می‌خواهید این ویژگی را کمی سفارشی کنید، می‌توانید روال Bixby را تنظیم کنید که در صورت برآورده شدن شرایط خاص روشن می‌شود. برای مثال، می‌توانید روتینی ایجاد کنید که محافظت از باتری را هنگامی که خواب هستید روشن می‌کند و درست قبل از بیدار شدن به‌طور خودکار آن را خاموش می‌کند.

آیا باید از باتری محافظ استفاده کرد؟

Protect Battery مزایای خود را دارد، اما یک اشکال اساسی دارد که ظرفیت عملکرد باتری شما را کاهش می دهد. شما اساساً یک باتری با ظرفیت بیشتر را با باتری با طول عمر بیشتر معامله می کنید.

بنابراین، آیا باید از آن استفاده کنید؟ اگر نگران این هستید که تقریباً تمام ذرات برق گوشی هوشمند خود را خارج کنید، احتمالاً Protect Battery برای شما مناسب نیست. اگر پس از دو تا سه سال مشکلی ندارید که برای تعویض باتری (یا گوشی جدید) پول پرداخت کنید، قطعاً می‌توانید بدون این ویژگی کار کنید.

با این حال، اگر ترجیح می دهید گوشی/باتری خود را تا زمانی که ممکن است نگه دارید، Protect Battery گامی در مسیر درست است.

محافظت از باتری در مقابل شارژ باتری بهینه

بهینه سازی شارژ باتری یک ویژگی مدیریت باتری مشابه Protect Battery در iOS 13 و جدیدتر است. با کاهش زمان شارژ کامل باتری، طول عمر باتری را بهبود می بخشد. برخلاف Protect Battery، از یادگیری ماشینی برای تشخیص دوره‌هایی استفاده می‌کند که احتمالاً گوشی شما برای مدت طولانی در حال شارژ باقی می‌ماند. هدف این الگوریتم این است که اطمینان حاصل شود که باتری شما هنوز به طور کامل در هنگام قطع برق شارژ می شود.

با این حال، هیچ رویکرد “بهتر” وجود ندارد، و همه چیز بستگی به این دارد که چه چیزی برای شما مفید است. اساسا، شما می توانید الگوریتم اپل را با روتین Bixby جایگزین کنید و هیچ تفاوتی وجود نخواهد داشت.

برای افزایش طول عمر باتری، حداکثر شارژ را محدود کنید

به دلیل روند نسبتاً اخیر باتری های غیر قابل جابجایی در گوشی های هوشمند و لپ تاپ، تعویض باتری ها هرگز گران تر از امروز نبوده است. بنابراین، به حداکثر رساندن طول عمر این باتری ها با استفاده از ویژگی های محافظت از باتری اهمیت بیشتری پیدا کرده است. اگر قصد دارید گوشی هوشمند خود را بیش از چند سال نگه دارید، Protect Battery را روشن بگذارید.

منبع: MAKEUSEOF.COM