چگونه میتوانم یک برنامه نویس کامپیوتر شوم؟

 • توسط پویان ایزدی
 • اسفند 28, 1400
 • ویژه
 • 0

حتما به گوش شما هم رسیده است که این روزها برنامه نویسی نه تنها بازار کار خیلی خوبی دارد، بلکه یک برنامه نویس کامپیوتر درآمد بالایی هم می تواند داشته باشد.

این موضوعات خیلی وسوسه انگیز هستند تا شما را به سمت یادگیری برنامه نویسی کامپیوتر هدایت کنند. اما این نکته را فراموش نکنید که برای موفقیت در هر کاری باید به آن علاقه داشته باشید!

برنامه نویسی هم مثل همه ی زمینه های کاری، ویژگی های مثبت و منفی خود را دارد و شما تنها با علاقه و پشتکار است که می توانید بر مشکلات آن غلبه کنید و به موفقیت برسد.

برای همین قبل از آنکه تصمیم بگیرید، مطمئن شوید که این شغل را به خوبی می شناسید و به آن علاقه دارید. برای اینکه بتوانید تصمیم درستی بگیرید ما در این مقاله ابتدا شما را با این شغل جذاب و پرکاربرد آشنا میکنیم و پس از آن به شما میگوییم که چگونه یادگیری برنامه نویسی کامپیوتر را شروع کنید.

 

برنامه نویسی کامپیوتر دقیقا به چه معنا است؟

برنامه نویسی کامپیوتر برعکس چیزی که اکثر مردم فکر می کنند شغل خشک و کسل کننده ای نیست.

برنامه نویسی کامپیوتر فرآیندی است که متخصصان یا همان برنامه نویس های کامپیوتر از آن برای نوشتن کدهایی استفاده می کند که نحوه ی عملکرد یک کامپیوتر، اپلیکیشن و یا نرم افزار را مشخص کند. اما این تمام ماجرا نیست، برنامه نویس کامپیوتر باید تمام خلاقیت و هنر خود را در هنگام کد نویسی به خرج دهد تا بتواند به ساده ترین راه بالاترین بازدهی را دریافت کند؛ و خب این قسمت جذاب و خوب برنامه نویسی کامپیوتر است!

هر چه شما به عنوان یک برنامه نویس کامپیوتر بتوانید دستورالعمل های مورد نیاز برای انجام یک عمل در کامپیوتر را با هنر و خلاقیتتان ساده تر کنید کار خفنتری انجام داده اید و به برنامه نویس کامپیوتر بهتری تبدیل شده اید. این هنر و خلاقیت است که یک برنامه نویس را از کد نویس جدا می کند.

کاربرد برنامه نویسی کامپیوتری چیست؟

هر برنامه و اپلیکیشنی که در یک کامپیوتر اجرا می شود توسط یک برنامه نویس کامپیوتر طراحی و ساخته شده است، از نرم افزارهای ویرایش عکس گرفته تا مرورگرهای وب و …. اما این شاید تنها بخش کوچکی از کاربرد برنامه نویسی در دنیا باشد.

تقریبا در هر چیزی که به نوعی به تکنولوژی ربط داشته باشد، برنامه نویسی کاربرد دارد. دقیقا به همین دلیل است که میگوییم یک برنامه نویس می تواند شغل های بسیار متنوعی داشته باشد.

در واقع هر یک از زبان های برنامه نویسی کاربردهای مخصوص به خود را دارند، البته گاهی این کاربردها با یکدیگر همپوشانی هم دارند.

مثلا شما اگر در یک بوت کمپ پایتون شرکت کنید و به برنامه نویسی پایتون و کار با فریم ورک های آن مسلط شوید، می توانید به عنوان یک برنامه نویس کامپیوتر در زمینه های متنوعی مثل یادگیری ماشین (Machine Learning)، ساخت اپلیکیشن موبایل و داده کاوی یا بیگ دیتا (Big Data) مشغول به کار شوید.

ابزار کار یک برنامه نویس کامپیوتر چیست؟

یک برنامه نویس کامپیوتر برای برنامه نویسی نیاز به ابزار مختلفی دارد، اما اصلی ترین آنها آموزش زبان های برنامه نویسی مورد نیاز او است. صدها زبان برنامه نویسی در دنیا وجود دارد که شما می توانید بسته به هدفتان یک یا چند مورد از آنها را یاد بگیرید.

علاوه بر آن یک برنامه نویس کامپیوتر به خلاقیت، یادگیری فریم ورک های برنامه نویسی، یادگیری دیتابیس (Database)، عضویت و فعالیت در انجمن های برنامه نویسان مثل گیت هاب (github) و بسیاری موارد دیگر نیاز دارد تا بتواند به یک برنامه نویس حرفه ای تبدیل شود.

آیا برنامه نویسی کامپیوتر سخت است؟

یادگیری یک زبان برنامه نویسی و در کل برنامه نویسی کامپیوتر نیازمند توجه به جزئیات و مهارت های حل مسئله قوی است. اگر این مهارت ها را در خودتان می بینید، می تواند برای شما بسیار ساده تر از افرادی باشد که تازه می خواهند این مهارت ها را یاد بگیرند.

در کل این شغل هم پیچیدگی ها و سختی های مختص به خود را دارد که می توانید با یک آموزش اصولی و تمرین پیوسته آن را ساده تر کنید.

مهارت هایی که یک برنامه نویس کامپیوتر باید داشته باشد چیست؟

یک برنامه نویس کامپیوتر حرفه ای، در زمان ساخت برنامه های کامپیوتری مسئولیت های مختلفی بر عهده دارد که باید بتواند با داشتن مهارت های لازم از عهده ی هر یک از آنها به خوبی برآید.

ما در اینجا بعضی از مهارت های مهم مورد نیاز برای یک برنامه نویس کامپیوتر را آورده ایم تا با دانستن آنها بتوانید گامی در جهت یادگیری هر یک از آنها بردارید:

 • حل مشکل
 • صبر و پیگیری
 • مدیریت بحران
 • نوشتن کدهای تمیز و کارآمد
 • تست اپلیکیشن ها
 • رفع باگ های (Bug) موجود در کد
 • مهارت های ارتباطی خوب
 • توانایی کار تیمی و برقراری ارتباط خوب با هم تیمی ها

این وظیفه ی یک برنامه نویس کامپیوتر است که نیازهای مشتری را به خوبی برآورده کند و یک برنامه کاربردی، قوی و با کمترین خطا را به بازار ارائه دهد. به همین دلیل برنامه نویسان باید زمان زیادی را صرف تحقیق، برنامه نویسی، رفع ایرادات و آزمایش کد خود کنند.

ممکن است فکر کنید که پس از ارائه محصول به بازار دیگر کار برنامه نویس به پایان رسیده است. اما این طرز فکر کاملا اشتباه است. آنها حتی بعد از معرفی محصول هم باید به فکر بهتر کردن و ارتقاء آن باشند و از محصول خود نگهداری کنند.

پس فراموش نکنید که وظیفه ی شما این نیست که فقط بدانید کد نویسی چیست و آن را یاد بگیرید. بلکه برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای که در کارش موفق است باید مهارت های جانبی مورد نیاز را هم یاد بگیرید. بدون این مهارت ها هرگز پیشرفت خوبی نخواهید کرد.

یکی از راه هایی که بتوانید در آن علاوه بر برنامه نویسی مهارت های دیگر را نیز یاد بگیرید شرکت در یک بوت کمپ برنامه نویسی است. آنها به شما توانایی کار گروهی و حل مسئله را آموزش می دهند.

مشکلات شغل برنامه نویسی چیست؟

نشستن طولانی مدت در مقابل کامپیوتر، امکان دارد با مرور زمان مشکلات فیزیکی‌ را برای افرادی که شغل برنامه ‌نویسی را برای خود انتخاب کرده‌اند، ایجاد کند.

پیشنهاد می شود برنامه نویسان در کنار زندگی کاری ای که دارند به سبک زندگی شخصی خود نیز اهمیت دهند، این کار به آنها کمک می کند تا زندگی سالم و حرفه ای تری داشته باشند.

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است برنامه ‌نویسان با آن مواجه ‌شوند، پیدا کردن پروژه های کاری مناسب است.

در واقع یک برنامه نویس فریلنسر ممکن است بعد از تکمیل پروژه خود، برای گرفتن کار جدید در یک برهه زمانی سرش شلوغ شود و زمان‌هایی دیگر با مشکل بیکاری مواجه شود!

محاسن شغل برنامه نویسی چیست؟

شغل برنامه نویسی از نظر عموم مردم، یک شغل با پرستیژ بالا و جذاب به حساب می آید.

در واقع کنار درآمد خوبی که یک برنامه نویس می تواند داشته باشد، شغل برنامه نویسی از جایگاهی خاصی در جامعه برخوردار است.

یکی دیگر از مزیت‌های شغل برنامه نویسی این است که گزینه های شغلی متنوعی برای آن ها در دسترس است.

مشاغل برنامه نویسی انعطاف پذیر هستند، برخی از مشاغل در شغل برنامه نویسی باعث می شوند که شما در یک دفتر کار کنید و برخی به شما اجازه می دهند از راه دور کار کنید.

چگونه برنامه نویسی کامپیوتر را شروع کنم؟

اگر می خواهید به یک برنامه نویس کامپیوتر تبدیل شوید و نمی دانید که از کجا شروع کنید، می توانید یک یا چند مورد از لیست زیر را برای شروع برنامه نویسی انتخاب کنید:

 • در دوره های آموزشی آنلاین ثبت نام کنید

آموزشگاه ها و سایت های آموزشی بسیار زیادی هستند که دوره های آموزشی متنوعی برای شروع برنامه نویسی چه به صورت مجانی چه پولی در اختیار شما می گذارند. می توانید با توجه به نیازتان یکی از آنها را انتخاب کنید و آموزش برنامه نویسی خود را شروع کنید.

 • ویدئو های آموزشی ببینید

در وب و شبکه های اجتماعی به خصوص در یوتیوب می توانید ویدئوهای آموزشی با کیفیت و مجانی پیدا کنید و ببینید. این ویدئوها یکی از بهترین منابع آموزشی برای شما خواهند بود.

 • کتاب و یا کتاب الکترونیک (ebooks) بخوانید 

کتاب ها ی غنی و متنوعی برای کمک به شروع برنامه نویسی برای شما وجود دارد که اکثر آنها نسخه ی الکترونیک هم دارند که اگر اهل کتاب نیستید می توانید از آنها استفاده کنید.

 • پروژه های کوچک و ساده انجام دهید

البته این مورد برای بعد از آن است که کمی با برنامه نویسی آشنایی پیدا کردید. می توانید با پروژه های ساده و ابتدایی دانش تئوری خودتان را تست کنید. در این راه با چالش هایی مواجه می شوید که مجبور می شوید سرچ کنید و برای آن راه حل پیدا کنید. این موضوع کمک بزرگی به رشد شما می کند.

 • در انجمن های مخصوص برنامه نویسان عضو شوید

این انجمن ها به شما کمک می کند تا با برنامه نویسان زیادی در ارتباط باشید، چیزهای زیادی از آنها یاد بگیرید و از تجربیات آنها استفاده کنید.

 • در یک بوت کمپ ثبت نام کنید

بوت کمپ برنامه نویسی یکی از بهترین راه ها برای شروع برنامه نویسی کامپیوتر به بهترین شکل و در کمترین زمان ممکن است.

یک بوت کمپ حرفه ای مثل بوت کمپ برنامه نویسی مپصا اچ آر از منتورهای مجرب برای آموزش به شما استفاده می کند و شما را با انجام پروژه های واقعی با چالش های این شغل آشنا می کند.

همچنین پس از گذراندن موفق دوره، شما را به شرکت های معتبر برای استخدام معرفی می کند و تا آخر مسیر همراه شما است.

بوت کمپ برنامه نویسی مپصا اچ آر همچنین شما را برای مصاحبه های شغلی آماده می کند و اگر تمایل داشته باشید می توانید در جلسه های شبه مصاحبه شرکت کنید تا آمادگی کامل پیدا کنید.

اگر در رزومه نویسی هم مشکل دارید آموزش این کار را هم به بوت کمپ برنامه نویسی مپصا اچ آر بسپارید. مپصا اچ آر از آموزش تا استخدام همراه شما است.

برای آشنایی بیشتر با برنامه نویسی و دوره های آموزشی مپصا اچ آر به سایت و شبکه های اجتماعی آنها سر بزنید:

Site: https://bootcamp.mapsahr.com/

Instagram: https://www.instagram.com/mapsahr/

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/mapsahr/

همچنین برای دریافت مشاوره می توانید با این شماره در تماس باشید:

88629415 – 021

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin
قبلی «
بعدی »

زندگی آرزویی است که در زمان حال ، به داشتن آن فکر می کنیم. آرزوها را بزرگتر کنیم تا داشته هایمان بیشتر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین مقالات

راهنمای خرید

آموزش و ترفند

بهترین اپلیکیشن ها

لینک های مفید

برای دانلود دوره کامل هک حرفه ای موبایل ، کلیک کنید